PEARL HARBOR

Dla Stanów Zjednoczonych Pearl Harbor to miejsce w którym zaczęła i zarazem zakończyła się DRUGA WOJNA ŚWIATOWA.

PEARL HARBOR to miejsce tragiczne, miejsce wielkiej amerykańskiej porażki, cmentarz ludzi, statków i łodzi. Amerykanie często mówią o heroizmie  wspominając PEARL HARBOR, ja widzę totalne zaskoczenie, chaos i całkowitą porażkę.

Wstęp do PEARL HARBOR VISITOR CENTER jest bezpłatny. Nie wolno wnosić ze sobą żadnych torebek czy plecaków. Ewentualne torby zostawia się w przechowalni za $3.

Gdy odwiedzaliśmy PEARL HARBOR płakało niebo i płakała ARIZONA.

ARIZONA to okręt wojenny który został wysadzony w powietrze przez Japończyków i pochłonął życie 1500 osób. Po dziś dzień można oglądać spoczywającą na dnie ARIZONĘ, z której ciągle wydobywa się ropa – i właśnie ta wypływająca ropa to łzy ARIZONY.

Nim dopłyniemy do wraku ARIZONY, zasiadamy wygodnie w fotelu, oglądamy materiał historyczny i przenosimy się do roku 1941, do 7-go grudnia.

W PEARL HARBOR możemy również zobaczyć łódź podwodną BOWFIN oraz okręt wojenny MISSOURI, na którym General MacArthur podpisał z Japończykami akt kończący DRUGĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ.

W spokojny, niedzielny poranek 130 statków amerykańskiej floty osiadło na dnie PEARL HARBOR. O 7:55 przybyła pierwsza fala japońskich samolotów,  o 8:10 eksplodowała ARIZONA…

Moja osobista ocena tego wydarzenia może nie przypaść do gustu np. Amerykanom, jednak uważam, że amerykańskie władze doskonale wiedziały o planach Japończyków, jestem pewna, że rząd amerykański posiadał wiedzę na temat tego co się wydarzy, ale celowo nie reagował. Potrzebny był po prostu pretekst, aby włączyć się do Drugiej Wojny Światowej. Ten pretekst kosztował życie wielu ludzi.

Amerykanie wiedzieli, że okręty wojenne nie wygrają wojny, widzieli, że potrzebne będą lotniskowce i właśnie lotniskowców nie było w PEARL HARBOR, stacjonowały w Kalifornii.

image

image

image

image

image

image

image

image

image

2 thoughts on “PEARL HARBOR

 1. Po pierwsze w PH nie zaczęła się II wojna światowa może co najwyżej dla Amerykanów! Okręt nie został wysadzony tylko zbombardowany/storpedowany…

  • Witam,
   dziękuję za komentarz. Dla Amerykanów II Wojna Światowa zaczęła się od Pearl Harbour i tylko taki komentarz widnieje na moim blogu – proszę uważnie przeczytać pierwsze zdanie postu.

   Proszę również zapoznać się ze źródłami dotyczącymi ataku na PH. Poniżej fragment:
   “Rankiem 7 grudnia 1941 r. “Arizona” cumowała przy kei F-7. Stojący u jej burty okręt warsztatowy USS “Vestal” miał za zadanie przygotować kilka pomieszczeń na pomoście i w CIC pancernika do przyjęcia nowego wyposażenia radarowego. Prace zostały przerwane, gdy na niebie pojawiły się japońskie samoloty.

   W pierwszej fazie ataku na Pearl Harbor pancernik “Arizona” pozostał nietknięty. Część załogi zdążyła nawet obsadzić broń przeciwlotniczą i otworzyć ogień. Dopiero ok. godziny 8:10 okręt otrzymał trzy trafienia ciężkimi (800 kg) bombami – uszkodzenia były niewielkie i okręt zachował gotowość bojową.

   Kolejna fala japońskich bombowców przyniosła “Arizonie” zagładę. W okręt uderzyła 800 kg. bomba, której wybuch spowodował eksplozję magazynu ładunków miotających armat artylerii głównej kal. 356 mm wieży B. W jednej chwili cała część dziobowa przestała istnieć. (…) Pomimo tego, że “Arizona” została praktycznie unicestwiona, Japończycy bombardowali ją dalej. W pancernik uderzyły jeszcze cztery 800 kg bomby (…)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* 0+0=?